środa, 14 sierpnia 2013

Obudź w sobie dziecko!



Sezon urlopowy sprzyja odprężeniu, zrelaksowaniu i zabawie. Możesz wykorzystać ten czas na  powrót do dzieciństwa. Porzuć stare nawyki, zapomnij o rutynie dnia codziennego. To właśnie wewnętrzne dziecko jest motorem naszej kreatywności, radości, spontaniczności, ciekawości, otwartości i szalonej zabawy a także Twoich bezpośrednich i przyjacielskich kontaktów z innymi ludźmi.
Podczas urlopu  przestań być wiecznie poważna, zasadnicza i zatroskana. Bądź jak dziecko i dobrze się baw. Odstaw i to najlepiej już na zawsze myślenie „Jestem do niczego”, „Jestem głupi” , „To moja wina”, zdecydowanie zbyt często mówimy sobie takie przykrości, kiedy coś nam nie wychodzi.

Marzenia
Włącz muzykę w domu, połóż się na trawie lub piasku i pozwól gonić myślom w nieznanym kierunku.Nie staraj się skupiać na czymś konkretnym, pozwól by myśli same do Ciebie przychodziły. Jeśli trudno jest Ci się, na niczym nie skupiać, to  obejrzyj swoją ulubioną bajkę z dzieciństwa, a od razu wrócisz do tamtego czasu. A potem zamknij oczy, marz, „bujaj w obłokach” i nie myśl o codzienności.

Nie ulegaj rutynie
Co z tego ze jesteś dorosła, przecież możesz zaszaleć. Ucz się ciągle czegoś nowego, odkrywaj nowe rzeczy. Zapisz się na kurs tańca brzucha, kurs fotografii, lepienia z gliny, zajęcia ze sztuki malowania na szkle lub kurs śpiewania.

Kolory
Zrzuć biurowe szare mundurki, niewygodne buty i odkrywaj mocne ciekawe kolory. Aby ożywić przestrzeń w domu możesz zmienić  dodatki na bardziej kolorowe .

Uśmiechaj się
Jak dziecko musisz szukać w dniu codziennym  okazji do śmiechu. Naucz się uśmiechać do siebie. Śmiech natomiast pobudza wydzielanie hormonów szczęścia tzw. endorfin a zmniejsza poziom hormonu stresu w Twoim organizmie. Jednym słowem śmiech to zdrowie.

Spontaniczność
Raz na jakiś czas, bądź spontaniczna. Zrób coś bez planowania!  Idź do zoo, na karuzele lub wyjedź spontanicznie gdzieś na weekend. Jeżeli jest coś co chciałabyś zrobić a boisz się jak inni to odbiorą to i tak to zrób i to jak najszybciej.

Nie wywieraj presji
Sama na siebie wywierasz nacisk? Notuj, jak często rozpoczynasz zdanie albo myśl od „Powinnam" „Muszę”. Obok odnotuj, jak często rozpoczynasz zdanie od „Chcę", „Mam ochotę”. Następnie spróbuj przekształcić każde takie zdanie „Muszę” tak, by zaczynało się od „Chcę", „Nie chcę”, „Nie mam ochoty”. To zwroty dziecka. Na przykład, jeśli mówisz sobie: „Powinnam napisać artykuł najlepiej jak potrafię, muszę więc posiedzieć nad nim po pracy”, powiedz raczej: „Chcę napisać ten artykuł dobrze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz